Förtroendevalda hos oss.

Pensionärsrådet

Mandatperiod: 2023-01-01 - 2026-12-31

Uppdrag (23 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Jonsson Stefan Socialdemokraterna Ordförande 1
Green Amanda Socialdemokraterna Ledamot 2
Georgii Erik Socialdemokraterna Ledamot 3
Hall Anita Centerpartiet Ledamot 4
Näsström Ingrid Socialdemokraterna Ledamot 5
Jacobsson Jan-Olof Centerpartiet Ledamot 6
Nilsson Erik Kristdemokraterna Ersättare 7
Adolfsson Ulf Kristdemokraterna Ersättare 8
Torvaldsdotter Dehring Helene Moderata samlingspartiet Ersättare 9
Wittengård Siv Moderata samlingspartiet Ersättare 10
Scheutz Per Liberalerna Ersättare 11
Wikström Niklas Liberalerna Ersättare 12
Bredberg Lisa Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 13
Olsson Per-Göran Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 14
Jonsson Sven-Erik Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 15
Svensson Lisbet Alice Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 16
Nyström Kristina Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 17
Airiman Yrjö Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 18
Hansson Ingalill Svenska Kommunalpensionärernas förbund Ledamot Svenska Kommunalpensionärernas Förbund 19
Alin Carin Svenska Kommunalpensionärernas förbund Ledamot Svenska Kommunalpensionärernas Förbund 21
Persson Gudrun Sveriges pensionärsförbund Ledamot Sveriges Pensionärsförbund 22
Jonasson Marianne Sveriges pensionärsförbund Ledamot Sveriges Pensionärsförbund 23
Blomberg Sten Sveriges pensionärsförbund Ledamot Sveriges Pensionärsförbund 24

Uppdragshistorik

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Larsson Linda Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Samuelsson Björn Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Jonasson Marianne Centerpartiet Ledamot Sveriges Pensionärsförbund 2021-06-01 2022-12-31
Gustafsson Thomas Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Svensson Lisbet Alice Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 2021-06-01 2022-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Agneblad Ingela Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Airiman Yrjö Socialdemokraterna Ledamot Pensionärernas riksorganisation 2019-01-01 2022-12-31
Blomberg Sten Partipolitiskt obunden Ledamot Sveriges Pensionärsförbund 2019-01-01 2022-12-31
Nyström Kristina Pensionärernas riksorganisation Ledamot Pensionärernas riksorganisation 2021-04-30 2022-12-31
Finnmark Bengt Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Wittengård Siv Moderata samlingspartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Scheutz Per Liberalerna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Hall Anita Centerpartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Holm Barenfeld Christian Moderata samlingspartiet Ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Alin Carin Partipolitiskt obunden Ledamot Svenska Kommunalpensionärernas Förbund 2021-04-30 2022-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Ohlsson Maria Moderata samlingspartiet Ordförande 2011-01-01 2012-12-31
Mattsson Jonny Kristdemokraterna Ledamot 2011-01-01 2012-05-24
Stiglert Göran Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Gundahl Monica Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ordförande 2003-01-01 2010-12-31
Rohdin Stig Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Samuelsson Björn Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Vakant Moderata samlingspartiet Ledamot 2018-01-25 2018-12-31
Dahlby Ulf Moderata samlingspartiet Ersättare 2007-01-01 2010-12-31
Assad Begli Parvane Vänsterpartiet Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Tallgren Anders Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Wikström Hallonstén Eva Folkpartiet Ledamot 2013-02-20 2014-12-31
Larhult Lina Socialdemokraterna Ersättare 2013-03-26 2014-12-31
Frödin Göran Moderata samlingspartiet Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Ekman Ove Kristdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Nordström Birgitta Folkpartiet Ersättare 2003-01-01 2006-12-31
Lund Kopparklint Marléne Moderata samlingspartiet Ledamot 2011-01-01 2012-12-31
Sporsén Bengt Centerpartiet Ledamot 2016-01-20 2018-12-31
Norlin Christian Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2013-03-25
Vakant Miljöpartiet de gröna Ledamot 2008-08-21 2010-12-31
Norlin Christian Socialdemokraterna Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Lund Kopparklint Marléne Moderata samlingspartiet Ordförande 2013-01-22 2018-10-16
Hall Anita Centerpartiet Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Edman Pernilla Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Vakant Moderata samlingspartiet Ordförande 2018-10-16 2018-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2018-12-31