Förtroendevalda hos oss.

Rådet för personer med funktionsnedsättning

Mandatperiod: 2023-01-01 - 2026-12-31

Uppdrag (25 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Dahlén Gauffin Anna Socialdemokraterna Ordförande 1
Larhult Lina Socialdemokraterna Ledamot 2
Skålberg Catharina Socialdemokraterna Ledamot 3
Jonsson Stefan Socialdemokraterna Ledamot 4
Agneblad Ingela Socialdemokraterna Ledamot 5
Johansson Anders Socialdemokraterna Ledamot 6
Madwar Samar Miljöpartiet de gröna Ledamot 7
Ståhl Nils-Olof Miljöpartiet de gröna Ledamot 8
Ingsmy Rebecka Moderata samlingspartiet Ersättare 9
Vakant Moderata samlingspartiet Ersättare 10
Klang Anette Moderata samlingspartiet Ersättare 11
Nilsson Erik Kristdemokraterna Ersättare 12
Forsman Göran Kristdemokraterna Ersättare 13
Gyllsten Ann-Katrin Liberalerna Ersättare 14
Wikström Niklas Liberalerna Ersättare 15
Öberg Ann-Kristin Liberalerna Ersättare 16
Levin Ann Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 17
Halvarsson Anders Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 18
Johansson Karl-Peter Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 19
Arvidsson Örjan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 20
Johansson Gunilla Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 21
Jonasson Helena Partipolitiskt obunden Hörselskadades förening 23
Augustsson Ann-Kristin De Handikappades riksförbund De handikappades riksorganisation 24
Settterberg Helena Partipolitiskt obunden Reumatikerföreningen 26
Martinsson Kenth Partipolitiskt obunden Riksförbundet FUB 27

Uppdragshistorik

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Orgum Jonas Centerpartiet Ledamot 2022-05-18 2022-12-31
Gyllsten Ann-Katrin Liberalerna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Izat Dekan Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Elfgren Borgström Ulrica Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Johansson Ann-Marie Centerpartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Björfeldt Nathalie Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Wikström Niklas Liberalerna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Vakant Partipolitiskt obunden Synskadades riksförbund 2022-06-02 2022-12-31
Nilsson Lena Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Brodrej Ferman Socialdemokraterna Ersättare 2019-01-01 2022-12-31
Holm Barenfeld Christian Moderata samlingspartiet Ordförande 2019-01-01 2022-12-31
Hörnlund Anna-Karin Partipolitiskt obunden Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 2019-01-01 2022-12-31
Dahlby Ulf Moderata samlingspartiet Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Björklund Lotta Moderata samlingspartiet Ledamot 2022-03-16 2022-12-31
Vakant Partipolitiskt obunden Handikappföreningarnas Samarbetsorgan 2022-06-02 2022-12-31
Wikström Hallonstén Eva Liberalerna Ledamot 2019-01-01 2022-12-31
Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Start Slut
Elfgren Borgström Ulrica Socialdemokraterna Ledamot 2015-01-01 2018-12-31
Elfgren Borgström Ulrica Socialdemokraterna Ledamot 2007-01-01 2010-12-31
Vakant Centerpartiet Ledamot 2014-08-28 2014-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2018-12-31
Ohlsson Maria Moderata samlingspartiet Ordförande 2011-01-01 2012-12-31
Wikström Niklas Liberalerna Ledamot 2011-01-01 2018-12-31
Agneblad Ingela Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Nilsson Esteri Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Elfgren Borgström Ulrica Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Edman Pernilla Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Hall Anita Centerpartiet Ledamot 2018-02-14 2018-12-31
Gustafsson Thomas Socialdemokraterna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Vakant Moderata samlingspartiet Ordförande 2018-10-16 2018-12-31
Lund Kopparklint Marléne Moderata samlingspartiet Ordförande 2013-01-22 2018-10-16
Wikström Hallonstén Eva Folkpartiet Ledamot 2011-01-01 2012-01-19
Dahlby Ulf Moderata samlingspartiet Ledamot 2011-01-01 2018-12-31
Larhult Lina Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Gyllsten Ann-Katrin Liberalerna Ersättare 2015-01-01 2018-12-31
Larsson Linda Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2011-03-22
Larsson Linda Socialdemokraterna Ordförande 2007-01-01 2010-12-31
Agneblad Ingela Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Lindblom Henrik Liberalerna Ledamot 2011-01-01 2018-12-31
Arvidsson Örjan Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Torvaldsdotter Dehring Helene Moderata samlingspartiet Ledamot 2012-08-29 2014-12-31
Elofsson Blåvitt Socialdemokraterna Ersättare 2011-01-01 2014-12-31
Stiglert Göran Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Johansson Ann-Marie Centerpartiet Ledamot 2008-12-10 2018-12-31
Hall Anita Centerpartiet Ledamot 2014-01-01 2014-08-28
Dahlén Gauffin Anna Socialdemokraterna Ledamot 2003-01-01 2006-12-31
Hörnlund Anna-Karin Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Ledamot 2011-01-01 2014-12-31
Nilsson Esteri Socialdemokraterna Ersättare 2008-12-10 2010-12-31
Johansson Karl-Peter Handikappföreningarnas Samarbetsorgan Ledamot 2012-09-01 2014-12-31
Magnusson Sofia Socialdemokraterna Ersättare 2013-02-20 2014-12-31
Halvarsson Robert Miljöpartiet de gröna Ledamot 2014-08-28 2017-12-31
Holm Alteblad Håkan Socialdemokraterna Ordförande 2003-01-01 2006-12-31
Johansson Ann-Marie Centerpartiet Ersättare 2007-01-01 2008-12-09